Jak v pohodě zvládnout cvičení miminek Vojtovou metodou

Hodně maminek si myslí, že důvodem pláče jejich miminka je bolest. Při zmáčknutí spoušťové zóny ale dítě nebrečí. Rozpláče se většinou až po chvíli, v okamžiku, kdy se mu zaktivují břišní svaly. Pravděpodobně si připadá jako nedobrovolně v posilovně. V některých cvičících polohách je miminko pevně fixované, což se mu také nelíbí. Nemá možnost volného pohybu. To je důvod jeho pláče.

Maminky se často ptají, jestli si děti cvičení pamatují i do budoucna a jestli z něho nemůžou mít psychické trauma. Někdy se maminkám dokonce zdá, že na ně miminko vyčítavě kouká. Reakce dětí na cvičení je bohužel přímo úměrná reakci maminky. To jak děti pláčí je hodně podobné, jako pláč při oblékání, pláč při prdících či při únavě. A maminku většinou ani nenapadne, že by něco takového mohlo mít vliv na psychiku dítěte. Stejné je to se cvičením.

Pokud maminka zvládne miminko nelitovat, bývají cvičené děti mnohem klidnější, spavější, méně vzteklé. Harmonizuje se CNS. To znamená, že po správně provedeném cvičení je jim naopak lépe, než kdyby s nimi maminka nezacvičila.

Maminkám většinou pomáhá zpětná vazba cvičení ve formě spokojeného miminka, ale něž se k tomu dopracujete nabízím pár rad:

1. Cvičte na místě, které dítě nezná. Nedoporučuji přebalovací stůl. Děti nejsou hloupé, místo ke cvičení si pamatují a brečí kdykoliv jdete cvičit. Není moc výhodné, aby vám miminko brečelo, kdykoliv ho chcete přebalit.
  2. Při cvičení dítě v žádném případě nelitujte. Buď ho chvalte, že je šikovné a hezky cvičí nebo na něj vůbec nemluvte. Tón vašeho hlasu totiž dokáže mnohé prozradit. Nefixujte dítě pohledem.
  3. Odcvičte všechny cviky na obou stranách a pak teprve miminko zvedněte do náruče. Je to pro něj signál, že cvičení skončilo a rychle se uklidní. Znovu ho nepokládejte na místo určené ke cvičení. Některé maminky dokonce používají podobné formulky jako u plavání kojenců např. hurá, pašák ad.
  4. Za odměnu miminko po cvičení nakojte či nakrmte z láhve.